Unit 8 Discussion Stats

College essay writing service
Unit 8 Discussion Discussion Topic

Updated

Geometric CalculationsIn this unit, you will be studying geometry. Geometry is used in everyday life, often without even realizing it. One common use is in home improvements. We use area when we are purchasing carpet, tile or kitchen counters. We use perimeter when purchasing crown molding or a chair rail. For this discussion, we will be using perimeter and area to begin designing a backyard shed.Using Geometry to Make Your Getaway.You desperately need a place to get away and relax. There is no money in the budget to purchase the materials to build one, but there might be another way. Your favorite building supply store is having a contest and will build a man cave or she shed for the lucky winner. To enter, you design and submit the plans and the store chooses the winning design and builds it for the winner free of charge.Post 1Choose one of the following as the shape of your shed – square, or rectangle – and list the dimensions. Each dimension (length, width, etc.) must be 15 feet or less.Find the area of the floor of your getaway using the appropriate formula. Don’t forget to use the correct units for area. Round your answer to the nearest hundredth, if necessary.Go to the website of your favorite building supply store and get the price of the flooring you would like to use. Remember, the sky is the limit since you are planning on winning the contest and the store will be paying the bill. Include the link to the flooring so we can admire your choice. Using the area, find the approximate cost of the flooring. This is a money amount, so round your answer accordingly.Review an example of a response for this Discussion.Post 2Your friend needs someone to double check the calculations for the luxurious shed. You have always been good at math, so you gladly help out. Check the area calculation for accuracy. If it is incorrect, tactfully explain the error, but do not post the correction. Instead, allow your classmate to post the correction. While you are at it, you decide to determine the perimeter of your friend’s shed. Include the correct units for the perimeter. Round your answer to the nearest hundredth, if necessary.Review an example of a response for this Discussion.Post 3Choose one of your classmate’s posts and calculate a rough estimate of the total cost of the shed. Make sure you choose a post that does not already have an average calculated. One way to find the building cost is using the average cost per square foot. Do an internet search for “average building cost per square foot by zip code” to find a website that provides the averages. Make sure you give the web address for the website that you use.Calculate the rough estimate by multiplying the area of the shed by the average from the website. Show all work. Does this estimate seem reasonable? Why or why not?Review an example of a response for this Discussion.Discussion GuidelinesIn this unit’s Discussion, you will interact with your classmates on the course content. Remember, your goal for Discussion Assignments is to ensure that:Responses are on topic, original, and contribute to the quality of the Discussion.Responses make frequent, informed references to unit material.Responses are clearly written.You submit two or more Discussion Board responses to classmates as described in the Discussion Question that are thoughtful and advance the Discussion.Keep in mind that when you post, you should include references to the textbook and any material found online. The class is all about sharing knowledge, so use Discussions as a way of creating a community resource for yourself and your classmates.Purchase the answer to view it
.

This is property of essayprince.net. We are the first stop for all students Buying research papers online. Our paper writing service is second to none. Come and Buy research papers online here, TODAY

Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Open chat
1
Hello Good Friend
We are here at your service.
How can we help you today?

Order your essay today and save 16% with the discount code SUMMERFEST20